Má váš pes nepříjemně páchnoucí dech?

Proč mají někteří psi nepříjemný dech?

Je to způsobeno zubním kamenem. K jeho tvoření jsou náchylnější malí psi a psi se sraženým čenichem - boxeři a buldoci. Tyto rasy mají malou tlamu a hodně zubů, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku zubního kamene.

Jak zabránit vzniku zubního kamene?

Jediným preventivním opatřením je čištění zubů psa. Ideální by bylo denně, popř. jednou za dva dny. Nejlépe je začít s touto procedurou u co nejmladšího psa, aby si zvykl. Pro čištění používáme speciální psí kartáček nasazený na prstě. Klasickým zubním kartáčkem riskujeme poranění dásní. Zubní pastu vybíráme takovou, která je určena přímo pro psy, protože ve většině případů nemají psi rádi mentol obsažený v lidských zubnich pastách.

Co dělat v případě, když už se zubní kámen objevil?

Je nutné zavést psa k veterináři. Odstranění zubního kamene probíhá v celkové anestezii. Může se stát, že pes při zákroku přijde o několik zubů, ale to není nic vážného - jedná se o tzv. mrtvé zuby, které držely jen díky zubnímu kameni.

Existují jiné metody, jak udržovat u psa ústní hygienu?

Doporučuje se vše, co podporuje tření zubů, a tím mechanické odstraňování plaku, který vede ke vzniku zubního kamene. Je lepší krmit psa křupavými granulemi než měkkou stravou. Prodávají se i enzymatické žvýkací plátky a granule s účinkem proti zubnímu plaku a kameni.

Jsou i jiné, levnější způsoby, jak předcházet vzniku zubniho kamene?

Existuje účinná preventivní metoda, jak u psa odstraníte plak, který se usazuje a mění v zubní kámen. Omotejte si kolemprstu obvaz (není nutné, aby byl sterilní) a pak ho navlhčete trochou sody bikarbonátu (nedávejte jí mnoho, mohlo by to u psa vyvolat zvracení) a třete zuby vašeho psa. Obvaz se zbarví do žluta - to je odstraněný plak. Tuhle proceduru opakujeme maximálně 1 nebo 2x za týden, abychom nepoškodili zubní sklovinu.

 

Ústní hygiena

 

Pečovat o hygienu dutiny ústní u psa je velice důležité, neboť správnou prevencí můžeme předejít zánětlivým onemocněním dutiny ústní.
Měkká strava, kterou psa krmíme, podporuje tvorbu zubního plaku, pes nemusí kousat, a tím nedochází k mechanickému čistění zubů. Pokud není zubní plak odstraněn mechanicky, dochází k narůstání vrstev plaku a postupně k tvorbě zubního kamene.
Zubní kámen odtlačuje sliznici dásní, brání její správné výživě a tím napomáhá rozvoji zánětu dásní. Postupně dochází k odhalení krčků zubů, na kterých ulpívají zbytky jídla, zánět postupuje do hlubších vrstev, může dojít k vytvoření hnisavé píštěle.
Příznaky: silný zápach z úst psa, zarudlý pruh lemující řadu zubů, obnažené krčky zubů, slinění, krvácení dásní, často neochota přijímat potravu, neboť zánět dásní je velmi bolestivý.
Prevence: umožnit psovi mechanické čistění zubů a to podáváním vhodných žvýkacích kostí, např. z hovězí kůže, telecích kloubových kostí, do jisté míry pomáhá i tvrdé pečivo nebo je možné zakoupit různé žvýkací pamlsky, které snižují riziko nárůstu zubního kamene, některé přímo obsahují i směs enzymů, které zubní plak rozpouštějí a odstraňují. Kosti jsou vhodné co největší, aby je pes opravdu ohlodával, ne rozkousal za krátkou dobu. Postačí podat 1x týdně.
Každý pes má jiný sklon k tvorbě zubního plaku a tím následně i k tvorbě zubního kamene. Můžeme rovněž provádět čistění zubů a masáž dásní pomocí gumového prstu, jsou k dostání rovněž zubní kartáčky, toto je však nutné učit psa postupně (již od štěněcího věku). Existují i některá speciální krmiva, která svým složením a prostorovým uspořádáním vlákniny snižují kumulaci zubního plaku a kontrolují zápach z tlamy.
Důležitou složkou prevence je pravidelná kontrola dutiny ústní našeho psa a při zjištění zánětlivého onemocnění návštěva veterinárního lékaře.
Zdroj:www.psi-kocky.cz
 

Čištění zubů

Týká se především psů malých a středních plemen, protože právě ti jsou predisponovaní k větší tvorbě zubního plaku, zubního kamene a následným komplikacím (periodontitis -zánět podpůrných tkání zubů, gingivitis - zánět dásní, stomatitis - zánět dutiny ústní, glossitis - zánět jazyka, periapikální abscesy apod.). Tato prevence neslouží jen k odstranění nepříjemného zápachu z dutiny ústní, ale je důležitá i ze zdravotního hlediska (poškození vnitřních orgánů - ledvin, jater a srdce metabolity zánětu a mikroorganismy z dutiny ústní).
Zuby je vhodné čistit speciálními zubními pastami určenými pro psy, protože jsou enzymatické a zubní plak rozpouštějí (lidské zubní pasty jsou nevhodné, obsahují fluor, pes je polyká a podráždí si žaludek) a psími kartáčky. Jejich cena je cca 3x vyšší než cena lidských past a kartáčků, protože pejsků je na světě prostě méně. Se zubním kamenem však již pasta nic nenadělá a je nutné ho odstranit, nejlépe ultrazvukem. Stejně jako u člověka je i u psa náchylnost k tvorbě zubního kamene individuální. Aby bylo dosaženo žádoucího efektu, je nutné čistit psovi zuby minimálně 3x týdně. Je nutné psa naučit již ve štěněcím věku, aby si nechal sahat kartáčkem na zuby a Vaši manipulaci v dutině ústní toleroval. Staršího psa to mnohdy naučíte také, pouze s ním musíte mít více trpělivosti. Čištění spočívá v jemném nanesení pasty na zuby a jejich mírném potírání, není třeba zuby mechanicky drhnout.
Samozřejmě je možné čištění zubů doplnit (NE nahradit) používáním žvýkaček pro psy nebo použitím speciálních diet pro snížení tvorby zubního plaku a kamene.Kvalitní krmiva většinou obsahují látky pro prevenci stomatologických problémů (jsou označena "dental care"). Pro psy, kteří si nenechají zuby vyčistit, je možno použít gel, který se podává po jídle v malém množství krmiva, ale účinnost je menší než při klasickém čištění. Preventivní stomatologická prohlídka by měla být u pejska stejně jako u lidí 1x za 6 měsíců.