Jak se starat o svého pejska v zimě

 

Vašemu čtyřnohému miláčkovi škodí v zimě především sůl na rozbředlých komunikacích. Jako ochrana před mrazem poslouží kabátek.

Velkým nebezpečím pro domácí psy je v zimním období každá vycházka po městských komunikacích. Jakmile se octne pod sebemenší sněhovou pokrývkou, je drtivá většina ulic a chodníků ošetřena solí. Ale ouha! Pejskům procházejím zimním marastem, rozežírá solanka trlapky! Vhodné je po návratu z vycházky psovi tlapky omýt vlažnou vodou a potřít dětským olejíčkem," upozorňují lékaři. Nejen v době zimních plískanic, ale po návratu z deštivého počasí by měl páníček osušit mokrou srst, aby mohla znovu dostatečně pejska izolovat proti chladu.

Na velikosti, stáří, hustotě a kvalitě srsti závisí rozdíly ve snášení zimy mezi jednotlivými sími plemeny.

"Pro malá plemena a starší jedince bude snášení mrazů horší z důvodu jejich velikosti a možnosti termoregulace těla i když plemena, která jsou vybavena delší srstí, jsou proti mrazu odolnější než plemena krátkosrstá," zní zjednodušená poučka. Pro menší krákostrsté psy bude bude obtížný pohyb v hlubokém sněhu. Stejně tak pro ně není nejvhodnější celodenní pobyt na velkém mrazu. U malých a starších psů je dnes už samozřejmostí použít při pobytu na větším mrazu nějaký obleček nebo přehoz k ochraně proti zimě. To se ale týká "pokojových" zvířat, která jsou zvyklá většinu dne trávit v teple domova, nejlépe na gauči.

Větší plemena mají problémy se zimou a sněhem menší. Ale, krátké proběhnutí ve sněhu nemůže uškodit žádnému psu. A vyválení v čerstvě napadané závěji je velikou zábavou pro drtivou většinu z nich.

 

Sůl na chodníku trápí pejsky - trpí jejich tlapky!

Tající sníh a posypová sůl jsou neštěstím pro všechny psí tlapičky. Pokud se sůl se sněhovou břečkou dostane do oděrek, způsobí palčivou bolest. Prevencí je ošetření polštářků na tlapkách balzámem, nebo neparfémovanou mastí.
reklama

Podobné je to i s promáčenými bříšky pejsků. Sůl se drží na chlupech a může podráždit kůži psa.

Pes navlečený do pleteného svetru a prošívané vesty nemusí být venku nejspokojenější. Pokud se zpotí, může i nastydnout.


A jak je to s oblečky pro pejska? Odborníci radí, oblékejte je jen tam, kde je to nutné! Oblečky jsou tak na místě u naháčů a krátkosrstých plemen. V žádném případě ale není dobré psa příliš 'nabalovat'. Pokud se v oblečku zpotí, je náchylnější k nastydnutí a zápalu plic. Pes se neumí sám rozepnout, teplotu pak reguluje zrychleným dýchání a vyplazeným jazykem.