Etiketa: Nezvoňte sklenkou, ani příbory! 4

4. kapitola - Nevyznáte se v tom, co vám číšník podává zprava a odnáší zleva? Neumíte otevřít šampaňské nehlučně? A jak položit přesně příbor, pokud chcete jen jídlo přerušit? Sto a jeden problém, že? O tom všem pojednává naše dnešní hra s etiketními pravidly.

 

Jaký stůl vítá hosty?

Je to jednoduché - u správně připraveného stolu bychom se měli správně najíst a napít, podstatný je i estetický zážitek. Čistota, pořádek a vkusné aranžmá  je základ. Prostírání musí odpovídat charakteru podávaného pohoštění. Navíc má ladit s interiérem. Ráz tabule zůstává v rukou hostitele (pořadatele): klasika je damašková nádhera, poslední sezony přinášejí nekonvenční možnosti v barevné stylizaci, kdy vše závisí na možnostech a fantazii. Slavnostní ráz dodají vázy s květinami umístěné tak, aby nebránily ve výhledu na protějšího hosta (zvolte nižší mísy s květinovou dekorací). Stolu také sluší svícny s voskovými svícemi, krásné a kvalitní jídelní a nápojové soupravy.

Tipy:

  • Ubrusy mohou být běžné, pak odpovídají desce stolu plus 30 cm na každé straně podle výšky sedadla. Banketní ubrusy sahají téměř k zemi.
  • Ubrousky používáme dvojí: jídelní (60x60 cm) a snídaňové (30x30 cm) - ze stejného materiálu jako ubrus. Složený ubrousek se pokládá na talíř, nebo vedle něho. Ubrousek si host položí na kolena, před odchodem jej (přeložený) položí vlevo od talíře. Papírový ubrousek se zmačkaný odloží do talíře.
  • Sypátka na sůl, pepř a další koření musí být pro hosty snadno rozeznatelná. Ale pozor, z maličkosti se může stát faux pas, dodává k tomu odbornice na etiketu Lucie Pilipová, „Párátka jsou při společenských událostech naprosté tabu. Měla by být k použití pouze u umyvadla na toaletě."

Jak prostíráme?

Existuje několik způsobů servisu, nejobvyklejší je anglický, kdy číšníci zanášejí jednotlivé chody každému hostu. Při anglickém způsobu klademe příbory od vnější strany k vnitřní, v pořadí chodů. Napravo od talíře se dávají nože a polévková lžíce, nalevo vidličky. Vidličky a lžíce se kladou zaoblenou stranou na stůl, nože ostřím k talíři. Nad talíř patří příbory na sýr, moučník a ovoce. Na stůl není možné dát víc než tři sady příborů.

Občas se můžete setkat též s francouzským servisem, kdy číšník přináší pokrmy na velkých tácech a každý host si sám překládá svoji porci, případně je mu číšník nápomocen. Na stole je jen jedna souprava příborů. Příbory pro ostatní chody se přinášejí vždy s jídlem. Při francouzském kladení příborů spočívá na ubruse obvod lžíce a hroty vidličky - na rozdíl od anglického, nůž se klade stejně, ostřím k talíři. Příbory rozlišujeme trojí: jídelní, které se používají výhradně k jídlu. Překládací - používá je obsluhující personál k překládání pokrmů z mis na talíře. A pak speciální příbory a jídelní pomůcky pro netradiční pokrmy (raci, šneci, ústřice).

Tipy:

  • Nalevo od talíře se umisťuje talířek s pečivem, dále miska na kompot nebo salát. Napravo od talíře patří sklenice na nápoje, zleva: sklenice na vodu, na pivo, na bílé víno, na červené víno, na sekt, na dezertní víno. Není nutné, aby na stole byl komplet všech sklenic.
  • Prostor mezi talíři by měl být nejméně půl metru, aby si stolující vzájemně nepřekáželi, na druhé straně by si hosté neměli připadat izolováni.

Naše odborná průvodkyně k tipům přidává: „Pokud menu zahrnuje pokrmy, které lze konzumovat rukama, na stole se mohou nacházet též tzv. finger bowls - misky s vodou, které jsou určené pouze na oplachování prstů, nikoliv ke konzumaci."

Krásně prostřený stůl je vizitkou hospodyně
Krásně prostřený stůl je vizitkou hospodyně
foto: shutterstock.com
 

Velikost a tvar sklenek

  • Aperitiv se nalévá do sklenek různých tvarů, na nožce i bez ní, ale vždy o obsahu od 2 do 5 cl.
  • Whisky se nalévá do širších rovných sklenek (stejně jako soda k ní).
  • Koňak a brandy se nalévají do baňatých napoleonek.
  • Vodka se podává v karafě a nalévá se do malých pohárků.
  • Bílé rýnské a moselské víno se nalévá do menších sklenek s vysokou nožkou a uzavřeným kalíškem. Ostatní bílá vína se nalévají do podobných sklenek, ovšem s otevřeným kalichem.
  • Červená vína se podávají na stůl v karafě a nalévají se do větších uzavřených sklenek.
  • Pro sekty a šampaňské se hodí otevřené misky (demi sec a sladké) nebo úzké flétny (brut).
  • Dezertní vína se nalévají do otevřenějších kalíšků.
  • Pivní sklenice mohou být různých tvarů i velikostí.
  • Nápoje s ledem (ovocem) se podávají ve vysokých sklenicích se slámkou.
  • Sklenku s nožkou držte za horní část nožky nebo spodní část kalíšku.
  • Při přípitku nezvoňte!

Jak správně „zasedáme"?

Při obědech a večeřích mimo naše soukromí, kdy má host své určené místo, připravíme zasedací pořádek, aby hosté „nebloudili". Vhodným místem je prostor před vchodem do jídelního sálu. Host by se neměl cítit u stolu osamocený: o ženy, sedící na straně stolu, kde sedí hostitelka, se starají muži, sedící po jejich pravici. Dámy, sedící na straně stolu, kde sedí hostitel, se postarají muži po jejich levici. Povinností muže je pomoci dámě usednout a také po dobu slavnosti muž s dámou konverzuje. Konverzuje i s dámou, sedící po druhé straně. U stolu sedíme zpříma, neopíráme se zády o opěradlo. Ženy si odloží kabelku na klín nebo ji pověsí na opěradlo.

Tipy:

Nejezte ani příliš rychle, ani příliš pomalu. Na lžíci nabírejte malé množství polévky, na vidličku napichujte malá sousta.

„Jedna podstatná věc musí být řečená hned na začátku," podtrhuje Lucie Pilipová: „Polévka se servíruje v hlubokém talíři, bujon obvykle v misce na podšálku.Polévku nabírejte v talíři lžicí směrem od sebe. Talíř nenahýbejte, zbytek polévky nechte na dně. Servíruje-li se polévka v šálcích se dvěma oušky po stranách, je přípustné zbytek polévky vypít."

  • Příbor nesmí cinkat o talíř!
  • Šálky a hrníčky berte za ucho pravou rukou.
  • Zamícháte-li si kávu (čaj) lžičkou, vždy ji položte na podšálek.
  • Rybí maso se nekrájí, ale speciálním nožem se shrnuje z kostí. Dostane-li se vám to úst rybí kůstka, přisuňte ji jazykem ke rtům a vidličkou ji odložte na okraj talířku.
  • Na steak je zapotřebí steakový nůž. Když objednáváme steak, je třeba číšníka upozornit, jak si přejeme maso připravit (rare - krvavý, medium - středně propečený, well done - propečený).
  • Upadne-li vám ubrousek nebo příbor na zem, požádejte o nový.
  • Láhev se otevírá tak, že korek se neprovrtá celý, zátka se vytáhne, hrdlo otře ubrouskem.
  • Víno ve sklenicích lze dolévat, i když v některých společnostech přetrvává názor, že dolévat lze jen do prázdné sklenky.
  • Sekt se otevírá tak, že se uchopí láhev levou rukou do ubrousku, v šikmé poloze, zátka se vytáhne otáčivým pohybem, vytažení zátky má být nehlučné.

Závěr patří Lucii Pilipové: „Hostitel degustuje víno, poté se rozlévá ostatním hostům, ale hostiteli se nalije jako poslednímu!