Etiketa: Co a jak jíme, 5

5. kapitola - Je poměrně složité přizpůsobit se stolování během naší pomyslné cesty kolem světa. Pohostinnost totiž někdy končívá tam, když máte „přebráno", také hodiny začátků pracovních obědů a večeří se od našich zvyklostí hodně liší. Co nás ale v tuzemském i světovém podnebí zklidní? Pokud víme, co a jak jíst... Probereme si nejpodstatnější (i méně obvyklé) položky v pátém dílu našeho Průvodce etiketou.

 

Maso a ryby, drůbež

Drůbež: Jí se klasickým příborem. Jsou-li na stole misky k omývání rukou, lze vzít maso na kosti do ruky. Drůbež připravovaná s omáčkou se do ruky nebere! Drůbež vřele doporučujeme brát do rukou pouze při domácím stolování.

Kotleta s kostí: Maso oberte vidličkou a nožem. Na tomto místě přidává naše odbornice na etiketu, Lucie Pilipová, něco velmi podstatného: „Do rukou berte pouze plody moře (nevyloupané krevety apod.), pokud je na stole finger bowl - miska na oplachování rukou, případně jehněčí kotletky, jejichž konec je opatřen ozdobným ubrouskem."

Ryby: Jezte je speciálním příborem, s širokým tupým nožem. Rybu, podávanou vcelku, rozdělte - zbavte ji ploutví, rozevřete, vyjměte páteř. Pak maso „stahujte".

Skopové, jehněčí: Maso nesmí vystydnout, podává se na nahřátých talířích.

Steaky: Patří k nim steakový nůž, úzký a ostrý jako skalpel, s tímto nožem se servíruje také šunka, která se obtížně krájí.

Špíz, šašlik: Jehlu vezměte za okraj levou rukou a vidličkou maso postupně sesuňte na talíř.

Přílohy

Brambory: Nekrájejte je nožem, sousta oddělujte na talíři vidličkou. Brambory nikdy nemačkejte! Krokety jezte vidličkou a nožem.

Špagety, makarony: Jí se vidličkou a lžicí. Při jídle špagety nabírejte vidličkou, lžící si pomáhejte při natáčení na vidličku. Špagety nebo makarony se mohou nakrájet také na kousky. Lucie Pilipová ke zvykům v zahraničí dodává: „Praví Italové ovšem jedí špagety pouze vidličkou. A pozor, pečivo se neukusuje. Láme se na malé kousky, které se vkládají do úst."

Ovoce

Pomeranč: Nožem na ovoce jej rozčtvrťte na talířku a snězte rukama. Pokud se servíruje příbor na ovoce, vidličkou ovoce přidržte, slupku nakrájejte na dílky, oloupejte a příborem snězte.

Meloun: Podává se nakrájený na kousky (kostky nebo proužky), jí se dezertní vidličkou.

Jablka a hrušky: Dotýkejte se jich pouze vidličkou a nožem.

Jahody: Podávají se v kompotové misce, se lžičkou nebo samostatně (pak jíme i rukou).

Hroznové víno: Vypeckované se jí rukou. U celých hroznů na míse si ustřihněte malý hrozen, na talíři kuličky otrhávejte rukou, vkládejte do úst.

Ananas: Rozkrájí se na čtvrtky, dužnina se z kůry seřízne, nakrájí na čtverečky, které se jí dezertní vidličkou.

Banány: Podávají se na dezertním talířku, s příborem na ovoce.

Kiwi: Rozkrojte nožem na ovoce a dužinu vyjezte dezertní lžičkou.

Grapefruit: Rozřízněte jej nožem na ovoce a vyjezte lžičkou (podává se cukr na přislazení).

Ubrousek není jen na ozdobu
Ubrousek není jen na ozdobu
foto: samphoto.cz/jiunlimited
 

Zelenina

Salát: Je nevhodné krájet si ho nožem a vidličkou, jsou-li listy obrovské, necháme salát ležet na talíři.

Kukuřice: Drží se v ubrousku nebo v trojzubé úchytce a okusuje se.

Chřest: Podává se s máslem či jemnou bílou omáčkou, jí se dezertním příborem nebo rukou. Tak chřest můžete jíst pouze v případě, když je na dosah miska na oplachování.

Méně obvyklá jídla

Fondue: Připravují se ze sýra a různých druhů masa - konzumují se z nádoby na stole. Každý host najde vedle talíře a příboru i vidličku na fondue - napichuje kousky masa (sýra) a namáčí je v nádobě na stole v omáčce. Vidličkou donese sousto na talíř, tam je stáhne a sní příborem. Existuje také sladká fondue, kde se kousky nakrájeného ovoce napichují a obalují pod proudem horké čokoládové fontány - podobně jako u sýrové a masové fondue se kousky přenášejí na talířek.

Humr a langusta: Upravení se jí rybím příborem. U živočicha vcelku vidličku zapíchněte do ocásku, krunýř přidržte a maso vytáhněte (i pomocí rukou). Klepeto vezměte do ruky, rozlouskněte kleštěmi, maso vyndejte vidličkou. Nožičky ulomte rukou u kloubu a maso vyjezte vidličkou.

Avokádo: Podává se většinou jako předkrm, rozpůlené a plněné. Při konzumaci držte rukou polovinu avokáda, druhou vybírejte lžicí dužinu, včetně náplně. Podobně se zachází s dužinou papáji a manga.

Kaviár: Naberte si ho trochu lžičkou na talířek. Jí se s toastem (a máslem), na každé sousto přidejte kaviár. Není správné navršit si kaviár na toast s máslem a jíst ho příborem.

Krabi, krevety, garnáti: Rozlamujte je rukama, krunýř rozlouskněte mezi palcem a ukazováčkem. Maso dávejte na talíř. Větší krevetě oddělte hlavu vidličkou a nožem, nožem odloupněte krunýř a jezte.

Mušle: Zpravidla se servírují ve vývaru, mušli vezměte do ruky, vidličkou vyjměte maso. Vývar snězte lžicí.

Raci: Nepůlí se, servírují se vcelku. Jí se rukama a příborem (vždy se servíruje miska na oplachování). Nejprve odlomte ocas, maso z krunýře se uvolní s odlomeným ocasem. Nebo nakrojte krunýř a vyjměte maso vidličkou. Z přední části se jí maso z klepet - odtrhněte je a maso vyndejte vidličkou.

Tatarský biftek: Vyrábí se škrábáním syrové hovězí svíčkové, k níž se přidávají jednotlivé ingredience, které si host na talíři zamíchá. Někdy se maso podává zamíchané. Směs se maže dezertním nožem na chleba či topinku.

Ústřice: Podávají se na stříbrné míse s ledovou tříští a dílky citronu (s dezertním talířkem, vidličkou na ústřice, talířkem na odpad, s miskou s vodou). Zavřené ústřice se podávají s nožem na otevření a vidličkou. Spojení škeblí pokapejte citronem a pomocí ostří nože ji páčivým pohybem otevřete. Spodní polovinu s obsahem si ochuťte a vysrkněte. Vždy si opláchněte prsty.

Šneci: Servírují se s vidličkou a kleštěmi - těmi vezměte ulitu, vidličkou maso vyjměte. Bylinkové máslo nalijte z ulity na chleba (bagetu) a teprve pak jezte.

Dezerty jezte moučníkovou vidličkou
Dezerty jezte moučníkovou vidličkou
foto: shutterstock.com
 

Moučníky a dezerty

Sýry: Na dezertním talířku se podává několik druhů sýrů, jí se dezertním nožem a vidličkou. Někdy se nabízejí na prkénku, kde nechybí nůž na sýr se dvěma špičkami. Tím ukrojte kousek z 2 nebo 3 druhů sýra, špičkou nože přeneste na talíř. Sýr si krájejte na kousky, chleba též. Je-li vedle sýra na prkénku také hroznové víno či ořechy, obslužte se rukou.

Teplé moučníky: Ovocné knedlíky, taštičky a žemlovka se podávají na dezertních talířcích. Jí se dezertní lžicí a vidličkou, vidlička se drží v levé ruce a lžíce v pravé.

Klasické zákusky: Jíme moučníkovou vidličkou (v pravé ruce).

Krémy a pudinky: Podávají se v miskách nebo na dezertních talířcích a jí se kávovou lžičkou.

Zmrzlina: Podává se ve vychlazených miskách či pohárech s dezertním talířkem a zmrzlinovou lžičkou.

Autor článku